Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Czym jest sprężarka oraz jak funkcjonuje?

Sprężarki posiadają zdolność zmiany ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają najzwyczajniej w świecie stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu wyniki są niezmiernie pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Stosuje się tutaj ogromne ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, oraz wszystkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub też sypkie ciało stałe. Jeśli różnica pomiędzy ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco znacząca, dopuszczalne jest przetłoczenie umownego materiału.

Prócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest także obecna w każdym przeciętnym domu. Wiatrak wprawia w ruch powietrze, a więc wymusza jego przepływ w danym kierunku – sprawdź kompresory śrubowe. Odkurzacz to nic innego, jak machina do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek stałych. Należy pamiętać, iż budowa sprężarki jest ściśle związana z jej przeznaczeniem. W następstwie tego niektóre urządzenia nie przypominają sztampowych sprężarek. Choćby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od tradycyjnych maszyn tłokowych.

Budowa i funkcje sprężarki są ściśle powiązane z jej przeznaczeniem. Zupełnie inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Właśnie dlatego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed kupnem konkretnego modelu, powinniśmy dokumentnie określić wszelkie indywidualne potrzeby. Przede wszystkim powinniśmy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina bądź jeden, czysty gaz. Po pewnym czasie rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Zawiadamia o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w której ciśnienie wzrosło do granic możliwości o dziesięć kilopaskali. Nieco znacznie większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.

Urządzenia dzielimy też na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na rozmaitego typu rozwiązania techniczne. W maszynach przepływowych znajdują ruchome elementy, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej ważną kwestią jest wymiar urządzenia. Mamy prawo zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednakże w znacznych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko maszyny stacjonarne.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sprawdź też:

Dodaj komentarz