Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkiem

Home » Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkiem
Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkiem

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie wigilijne wieczerzy bez łamania się opłatkiem. Ten cienki, biały kawałek chleba bardzo dużo symbolizuje, bowiem chleb jest w końcu jednym z głównych symboli szczęścia i dobrobytu. Tradycja ta narodziła się przed wielu laty, ponieważ już w pierwszych wiekach naszej ery, gdzie stała się symbolem duchowej komunii. Z czasem zaczęto opłatki zanosić do swoich domów, dla osób które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w nabożeństwie, żeby w pewnym momencie stać się jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w Polsce, lecz również chociażby we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Same oplatki mają formę bardzo cienkich chlebowych płatków. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także kolorowe wersje, wypiekane dla bydła. W naszej tradycji jest nakazane, żeby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się przeważnie na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formuje się cieniutkie płatki, jakie następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a potem cięte oraz pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez cały rok, ale największe jej spiętrzenie przypada na okres od września do grudnia. Normalne opłatki kupić można we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to wybrać się po nie musi do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz